Přihnojování
Přihnojením doplňujeme základní dávku živin aplikovanou na podzim a při předseťové přípravě půdy.První přihnojení se provádí až je je rostlina zakořeňelá což je asi za 10-14 dní po výsadbě. Další přihnojení za 14 dní poté, před zapojením porostu.zeleniny z přímých výsevů přihnojujeme poprvé po jednocení.
Hnojiva používaná na přihnojení musí být lehce přijatelná /ledek vápenatý/ většinou v dávce 0,1-0,2 t / ha. Zelenina s delší vegetační dobou se může přihnojit i ředěnou močůvkou /1:5 /přihnojovat také můžeme dusíkatými hnojivy s amonnou formou dusíku.jestliže zelenina vytvořila dostatečnou listovou hmotu můžeme přihnojovat speciálně např. zelí draselnou solí , která zpevní hlávky.Plodovou zeleninu fosforem k lepšímu nasazení na květ.
Způsob a technika přihnojení je značně závislá na plodině . Většinou se používá přihnojení naširoko, do řádků, kroužkování případně tekutým hnojivem na list.
Naširoko - hnojivo se rozhodí nebo rozmetá na celou plochu, pokud možno stejnoměrně. Používá se u zelenin z hustším sponem. Po přihnojení by se mělo zalévat.
Do řádků -hnojivo se soustředí mezi řádky, pracujeme ručně nebo s rozmetadly. hnojivo by se mělo zaplečkovat.
Špetkování - Hnojivo se rozdělí na menší dávky a ty se aplikují po obvodu kořenového systému. Používá se u zelenin pěstovaných ve větších sponech. Dávka jedna - dvě špetky k rostlině.
Kroužkování - hnojivo se aplikuje v okruhu rostliny. je to jeden z nejlepších způsobu ale pracný. Používá se u zelenin ve větším vzdálenosti od sebe.
Roztoky hnojiv - koncentrace je kolem 0,2%. Může se použít zároveň se zálivkou. Výhodou je šetření lidskou prací, není nebezpečí popálení rostlin,Hnojivo je příjímáno i listy , jedná se o nejlepší způsob aplikace hnojiva k rostlině.